Všetko to začalo so sálajúcim slnkom. Vysoké teploty, suchý vzduch a teplo počas väčšiny dňa v indických provinciách donútili ľudí k hľadaniu efektívnych spôsobov ochrany. Slnečným lúčom sú najviac vystavené vlasy. Na rozdiel od tela, ktoré je dobre zakryté sari. Čo s tým má spoločné olejová kúra na vlasy? Hoci sa to nezdá, ale majú toho spoločného veľa.
Indické ženy našli riešenie na problém v tradickej medicíne. Kľúčovú rolu tu hrajú prírodné oleje, ktoré sa zvyčajne používajú pri starostlivosti o pleť. Ajurvéda má štyri štádiá: liečenie chorôb, prevencia, zlepšenie kvality života a vývoj vedomia. Posledná záležitosť má obrovský význam.
Chcete sa starať o svoj vzhľad? Spoznajte olejovú kúru na vlasy!
OLEJOVÁ KÚRA NA VLASY – ČO JE TO?
Základná metóda starostlivosti o vlasy, používaná indickými a arabskými ženami, sa nazýva olejová kúra na vlasy. Odtiaľ sa táto metóda rozšírila do celého sveta. V súčasnosti využívajú vzácne vlastnosti prírodných olejov aj tie najväčšie kozmetické spoločnosti. Olejová kúra je najbezpečnejšia, najprírodnejšia a najúčinnejšia technika zlepšenia stavu vlasov. Využívajú sa v nej vlasové oleje, ktoré sú bohaté na cenné vlastnosti.
Neexistuje žiadna vymedzená definícia olejovej kúry na vlasy. Olejová kúra sa líši v závislosti od zvoleného oleja, metódy aplikácie, potrieb a typu vlasov. Viac o tom nižšie. V skratke sa dá povedať, že olejová kúra na vlasy je metóda starostlivosti o vlasy založená na aplikácii prírodných olejov so zjemňujúcimi, regeneračnými a ochrannými vlastnosťami.
Vlasové oleje sa dajú aplikovať niekoľkými rozdielnymi spôsobmi, ktoré závisia od preferencii. Voľba správneho oleja je individuálnou záležitosťou a veľké množstvo prírodných olejov vám túto úlohu neuľahčuje. Odpoveď na otázku, ktorý olej si zvoliť, je tiež opísaná nižšie. Pre určenie kúry je najdôležitejšie to, aké účinky olej poskytuje a čo od neho môžete očakávať.
Olejová kúra na vlasy: účinky
Výsledky olejovej kúry na vlasy sú také rozdielne ako problémy, ktoré nás nútia siahnuť po prírodných vlasových olejoch. Priaznivci olejovej kúry tvrdia, že vysoko kvalitné vlasové oleje vám dokážu pomôcť s hocičím. Skeptici sa vás budú snažiť presvedčiť, že dokonca aj olej môže poškodiť vaše vlasy. Ako zvyčajne, pravda je niekde uprostred – všetko to závisí od zvolenej metódy a oleja.
Výhody olejovej kúry na vlasy sú:
- doplnenie esenciálnych výživných ingrediencii,
- regenerácia poškodenej štruktúry vlasov,
- regulácia levelu nadmernej hydratácie (olej udržiava vodu vo vlasoch),
- obnova, omladenie a vzrkiesenie pružnosti vlasov,
- zväčšenie prirodzeného objemu,
- hladkosť, jemnosť a lesk,
- ľahšie česanie a skrotenie neposlušných vlasov,
- posilnenie a stimulácia rastu vlasov,
- eliminácia problému vypadávania vlasov,
- pomáha v boji proti lupinám, psoriáze a podráždeniu.
Najväčšou výhodou prírodných vlasových olejov sú ich účinky. Olejová kúra na vlasy dokáže efektívne nahradiť kondicionér, sérum a masku na vlasy. To všetko vďaka metóde, spájajúcej v sebe zjemnenie, regeneráciu, ochranu a skrášlenie vlasov. Vlasové oleje pôsobia na vnútornú štruktúru vlasov, ako aj na ich povrch. Výsledkom olejovej kúry je komplexné zlepšenie a vzhľad každého vlasu.
Ktorý vlasový olej je najlepší?
Vedeli ste, že olejová kúra na vlasy funguje u každého typu vlasov? Menej alebo viac poškodené, vlnité alebo nie, blond alebo hnedé, krátke alebo dlhé, kučeravé alebo rovné – všetky z nich majú svoj obľúbený vlasový olej. Stačí vám ho len nájsť, čo vám však môže spôsobiť viac problémov, ako si môžete myslieť.
Vlasové oleje nemajú žiadnu špeciálnu kategóriu. Nemusíte ich hľadať v drogériách ani špecializovaných obchodoch, pretože rovnako skvelé sú aj tie, ktoré sú dostupné v supermarketoch. Vlasové oleje môžu byť rôzne. Po pravde vám však nemôžu ublížiť, takže nech už si vezmete akýkoľvek olej, bude sa dať použiť pre olejovú kúru na vlasy.
Avšak, ak očakávate veľkolepé účinky, musíte olej zladiť s pórovitosťou svojich vlasov. Najprv sa pozrite na rozdelenie olejov podľa obsahu esenciálnych mastných kyselín. Do určitej miery každý vlasový olej obsahuje EMK, pričom sa ich pomer môže rôzniť. Pri olejovej kúre na vlasy musíte brať do úvahy tieto drobné, ale významné rozdiely.
TYPY VLASOVÝCH OLEJOV
Nasýtené oleje (takzvané, vysušujúce) sú všetky oleje s väčším obsahom nasýtených mastných kyselín (bez dvojitej väzby medzi atómami uhlíka; okrem iných laurová, palmitová, myristová, stearová a behenová). Tieto kvality pomáhajú vysušujúcim olejom lepšie a rýchlejšie prenikať do vlasovej štruktúry, vďaka malej veľkosti čiastočiek. S nimi pôsobí olejová kúra na vlasy lepšie na vlasy s nízkou pórovitosťou.
Ktoré vlasové oleje obsahujú nasýtené mastné kyseliny?
babassu oil – kyselina laurová a myristová
palmový olej – 51% kyseliny laurovej
jojobový olej – kyselina palmitová
kokosový olej – výhody nasýtených mastných kyselín
arašidový olej – kyselina arachidonová a behenová
kakaové maslo – kyseliny: palmitová, stearová, linoleová
Nenasýtené olejesa na druhej strane, dajú rozdeliť do dvoch skupín, ktoré sa pri výbere vlasového oleja musia brať do úvahy.
[1] mononenasýtené oleje (takzvané polovysúšajúce) sú – analogicky k predchádzajúcemu typu – všetky vlasové oleje, ktoré obsahujú veľké množstvo mononenasýtených mastných kyselín (jedna dvojitá väzba medzi atómami uhlíka; medzi mnohými palitoolejová a olejová). Výhodou týchto kyselín je, že majú stredne veľké čiastočky a trochu pomalšie sa absorbujú do vlasov. Olejová kúra na vlasy s týmito olejmi je vhodnou voľbou pre vlasy so strednou pórovitosťou.
Ktoré vlasové oleje obsahujú mononenasýtené mastné kyseliny?
olivový olej – 60-75% kyseliny olejovej
bambucké maslo – 50% kyseliny olejovej a nasýtených kyselín
repkový olej – 62% kyseliny olejovej
horčičný olej – kyselina eruková
lieskovcový olej – 78% kyseliny olejovej
sezamový olej – 43% kyseliny olejovej
mandľový olej – 68% kyseliny olejovej
ryžový olej – kyselina olejová
[2] polynenasýtené oleje (takzvané nevysúšajúce) sú oleje s vysokým obsahom polynenasýtených mastných kyselín (obsahujú viac ako dve väzby medzi atómami uhlíka; medzi mnohými linoleová, linolénová, arachidonová). Takáto koncentrácia mastných kyselín spôsobuje, že olej preniká do vlasov oveľa horšie a má rozhodne väčšie čiastočky. Z tohto dôvodu by sa olejová kúra na vlasy s vysokou pórovitosťou mala zakladať práve na týchto olejoch.
Ktoré vlasové oleje obsahujú polynenasýtené mastné kyseliny?
ricínový olej – 80% kyseliny ricínolejovej
ľanový olej – 50% kyseliny linolénovej
slnečnicový olej – 68% kyseliny linolénovej
tekvicový olej – 50-60% kyseliny linoleovej, 20% kyseliny olejovej
olej z pšeničných klíčkov – kyselina linoleová a linolénová
argánový olej – kyselina linoleová a linolénová
sezamový olej – 43% kyseliny linoleovej
ryžový olej – kyselina linoleová
OLEJOVÁ KÚRA NA VLASY – NAJLEPŠIE METÓDY
Nie je pochýb, že olejová kúra na vlasy je jednou z prešibanejších metód starostlivosti o vlasy. Čoraz viac žien je presvedčených, že olejová kúra na vlasy dokáže robiť divy. Jednoduchosť aplikácie je kľúčovým argumentom pri rozhodovaní o kúpe vlasového oleja namiesto masky na vlasy. Lámete si hlavu nad olejovou kúrou na vlasy? Je to jednoduché.
Aplikácia vlasového oleja
Vlasové oleje sa dajú aplikovať rôznymi spôsobmi. Existujú štyri základné metódy aplikácie oleja na vlasy, avšak tieto nie sú limitované. Všetky metódy sa dajú kombinovať, vhodne prispôsobiť a zlepšiť podľa vašich potrieb. Základom pre experimentovanie sú štyri tradičné metódy olejovej kúry na vlasy.
Olejová kúra na suché vlasy – ako samotný názov indikuje, zakladá sa na aplikácii oleja po celej dĺžke suchých vlasov; môžete ju vykonať pred alebo po umytí vlasov, ale to závisí od toho, aký mastný je olej a ako sa absorbuje; olejová kúra na suché vlasy je metóda s naslabšími účinkami a zvyčajne sa odporúča pre styling, vyhladenie a dodanie lesku vlasom.
Olejová kúra na mokré vlasy – sa vykonáva na vlhkých vlasoch (najlepšie), čím sa otvárajú vlasové kutikuly a lepšie vstrebávajú výživné látky; olej sa môže aplikovať na vlhké vlasy pred alebo po ich umytí; táto metóda funguje najlepšie ako intenzívna výživná, regeneračná a posilňujúca kúra na vlasy.
Olejová kúra na vlasy v miske – sa považuje za najintenzívnejšiu a najúčinnejšiu metódu; v širokej miske pripravte zmes teplej vody so zvoleným olejom v pomere, ktorý vám vyhovuje (zvyčajne 2-3 lyžice na misku) a ponorte vlasy do pripraveného kúpeľa; teplota napomáha otvoriť kutikuly, voda uľahčuje absorbciu oleja a kúra je tak oveľa efektívnejšia.
Olej ako prídavok ku kozmetike – je bežným riešením; ak sa nechcete vzdať svojho obľúbeného kondicionéra na vlasy alebo nemáte čas nechať olej pôsobiť na vlasoch po dobu niekoľkých hodín, môžete ním len obohatiť svoju kozmetiku; pár kvapiek vlasového oleja pridaného do šampónu, kondicionéra, séra alebo masky na vlasy poskytne vlasom cenné účinky.
Tu by sme mali spomenúť, že olejová kúra na vlasy sa dá dodatočne rozdeliť na dve časti. Olejová kúra na vlasy je univerzálna. Neexistujú pri nej žiadne prísne pravidlá, takže si zvyčajne lámete hlavu nad dvoma vecami. Kedy používať vlasový olej? Mal by sa olej aplikovať po celej dĺžke vlasov?
Prvá záležitosť sa týka toho, či by sa vlasový olej malnechať pôsobiť cez nocalebo možno aplikovať počas dňa. Všetko to závisí od vašich preferencii. Oleje na styling, zafixovanie účesu a s dobrou absorbciou sa môžu aplikovať počas dňa. Tie sa nemusia z vlasov zmývať a majú povrchné účinky. Ak vás zaujíma hĺbková starostlivosť, potom je lepšie nechať olej pôsobiť cez noc. Avšak nie každý olej je vhodný pre celonočnú olejovú kúru, pretože môže napr. podráždiť pokožku hlavy. Pristupujte k tomu opatrne.
Druhá záležitosť sa týka aplikácie oleja na vlasy. Aj tá závisí hlavne od vašich preferencii, typu oleja alebo problému, s ktorým sa potýkajú vaše vlasy. Zvyčajne sa olejová kúra na vlasy vykonáva len na samotnej pokožke hlavy, po celej dĺžke vlasov alebo kombinovane. Často sa prírodné oleje používajú len na ochranu končekov vlasov. Každá metóda je efektívna po svojom.
Zmývanie vlasového oleja
Aplikácia je jedna vec. Avšak je potrebné vlasové oleje zmývať? Áno a nie. Všetko to závisí od oleja použitého na olejovú kúru na vlasy. Taký s mastnou, lepkavou a nevysúšajúcou formulou nebude na vlasoch vyzerať pekne, takže je potrebné ho zmyť. A predsa, ľahké, vysúšajúce oleje sú určené na napr. styling a nevyžadujú si opláchnutie.
Ak sa rozhodnete pre zmytie oleja, musíte mať k tomu tie správne nástroje. Ťažké oleje sa, nanešťastie, náročne zmývajú pomocou jemného šampóna, hoci sa práve takéto odporúčajú pre vlasy, aby sa predišlo nadmernému poškodeniu. Vlasové oleje sa ľahšie odstraňujú so silnými šampónmi, so správnymi čistiacimi prostriedkami a najlepšie s takými, ktoré obsahujú SLS alebo SLES.
Najbežnejšie chyby pri olejovej kúre na vlasy
POZOR! Olejová kúra na vlasy je skutočnou ruletou. Môžete predpokladať, ktorý olej bude pre vaše vlasy najlepší, ale niekedy nemusí účinkovať. Absorbciu a účinnosť oleja ovplyvňujú rôzne faktory, ktoré sa musia brať do úvahy. Nezáleží len na tom, aký olej si zvolíte, ale aj na metóde, ktorá by sa mala hodiť k vašmu typu vlasov a ich potrebám.
Hoci sa to nezdá, no vykonanie olejovej kúry nie je jednoduché. Musíte si zapamätať, že ak sa vykonáva nesprávne, nemusí vám priniesť žiadne výsledky.
Olejová kúra na vlasy – TOP chyby
- Prvá a najvážnejšia chyba pri olejovej kúre na vlasy sa týka voľby zlého oleja. Oplatí sa poznať pórovitosť svojich vlasov (viac nižšie) a starať sa o nich pomocou oleja, ktorý ladí s ich štruktúrou. Nadvihnutie vlasových kutikúl má veľký význam. Olej s príliš veľkými čiastočkami môže zaťažiť vlasy s nízkou pórovitosťou a ten s malými čiastočkami môže spôsobiť krepovatenie vlasov s vysokou pórovitosťou. Samozrejme, navrhovaný obsah mastných kyselín vám môže byť nápomocný, ale v skutočnosti sa vám hodí úplne iný olej. Pravidlo je jednoduché – ak vlasy zle reagujú, mali by ste ho prestať používať a vyskúšať iné riešenie.
- Okrem správnej voľbý oleja je dôležité aj dávkovanie. Druhou chybou je aplikovanie príliš veľkého množstva vlasového oleja. Sme presvedčení o tom, že čím viac prípravku aplikujeme, tým lepšie budú naše vlasy vyzerať. Bohužiaľ, v skutočnosti môže byť nadmerné množstvo oleja škodlivé, pretože môže napr. zaťažiť vlasy. Olejová kúra na vlasy by sa mala vykonávať s mierou. Pre vlasy je lepšie, ak na nich neaplikujete príliš veľké množstvo. Je dôležité, aby sa olej vstrebal a nezanechal mastnú a lepkavú vrstvu na vlasoch.
- Olejová kúra na vlasy nie je len o voľbe látky, ktorú aplikujete na vlasy. Ďalšou významnou vecou je metóda. Ľudia majú vo zvyku voliť si nevhodnú aplikáciu oleja pre svoj problém. Ak máte citlivé vlasy, potom je lepšie naniesť olejovú kúru na vlasy pred umytím vlasov, na vlhké vlasy a nenechať ju na nich dlhšie ako 15 minút. Ak by mala olejová kúra uľahčiť styling vlasov, vykonajte olejovú kúru na suché vlasy. Avšak, ak vaše vlasy potrebujú hĺbkovú regeneráciu, potom vykonajte celonočnú kúru alebo ich ponorte do misky. Cieľ, ktorý chcete dosiahnúť určuje metódu olejovej kúry na vlasy.
PÓROVITOSŤ VLASOV A VOĽBA OLEJA
Celý zmysel olejovej kúry na vlasy je založený na pórovitosti. Jedine vtedy, ak poznáte svoje vlasy, si môžete zvoliť takú starostlivosť, ktorá bude najefektívnejšia. Čo je pórovitosť? Je to stav vlasov, ktoré sú pokryté brnením, tvoreným vlasovými kutikulami. Ak sú kutikuly uzavreté, potom sú vlasy dobre chránené a veľmi zdravé. Keď sú vlasové kutikuly otvorené, potom sa zvyšuje ich pórovitosť a vlasy sú slabšie a vystavené poškodeniu.
Ako určiť pórovitosť vlasov?
Existuje aspoň niekoľko metód na určenie pórovitosti vlasov, hoci ani jedna z nich vám 100% nezaručuje, že toto je skutočný stav vlasov. Najlepšie by bolo, ak by ste navštívili kaderníka a opýtali sa ho, aby sa na vaše vlasy pozrel pod mikroskopom. Nanešťastie, nie každý má túto príležitosť alebo je ochotný investovať do tohto typu prehliadky. Bez obáv. Pórovitosť vlasov sa dá určiť aj doma.
Kokosový test je založený na určení pórovitosti vlasov pomocou kokosového oleja. Toto je prenikavý olej, ktorý obsahuje veľa nasýtených mastných kyselín a odporúča sa hlavne pre vlasy s nízkou pórovitosťou. Stačí vám kúpiť si malé balenie kokosového oleja (je to veľmi dostupný olej) a vykonať olejovú kúru na vlasy. Ak budú vlasy po použití oleja hladké, lesklé a zdravé, potom majú pravdepodobne vaše vlasy nízku pórovitosť. Avšak, ak budú krepovatieť, potom máte vlasy s vysokou pórovitosťou.
Test s vodou (alebo test s pohárom vody) je asi najčastejšie využívaný, pretože je smerodajnejší. V tomto prípade sa sleduje, ako rýchlo dokážu vlasy absorbovať vlhkosť. Stačí, ak vezmete priesvitný pohár a naplníte ho vodou. Ak vlas ostane na hladine vody, znamená to, že máte vlasy s nízkou pórovitosťou a uzavreté kutikuly nedovoľujú vode preniknúť do vlasov. Ak vlas rýchlo klesne na dno, potom máte vlasy s vysokou pórovitosťou, pretože tieto veľmi rýchlo absorbujú vodu v dôsledku otvorených kutikúl. Veľmi pomaly klesajúci vlas je indikátorom vlasov so strednou pórovitosťou.
Typ vlasov sa dá určiť aj analýzou ich vzhľadu. Zvyčajne na tom nie je nič ťažké, pretože pórovitosť má veľký vplyv na to, ako samotné vlasy vyzerajú. Vlasy s nízkou pórovitosťou sú rovné a vlasy s vysokou pórovitosťou sú kučeravé. Avšak existujú aj výnimky, ako vlasy s nízkou pórovitosťou, ktoré sú kučeravé. A predsa, zvyčajne vyzerajú takto:
- Vlasy s nízkou pórovitosťou – rovné, hladké, ľahko rozčesateľné, lesklé, s intenzívnou farbou, pevné, zamatovo jemné, náročné na úpravu.
- Vlasy so strednou pórovitosťou – trochu vlnité, nie až také zamatové, náchylné na krepovatenie, menej zdravý vzhľad, vypadávajúce vo veľkých množstvách, ľahšie upraviteľné.
- Vlasy s vysokou pórovitosťou – kučeravé, drsné, neohybné, viditeľne matné, ľahko upraviteľné, ale aj veľmi ľahko podliehajúce poškodeniu, slabé, nadmerne vypadávajúce, s lupinami alebo krehké.
Aké vlasové oleje by ste si mali vybrať?
Ako sa už zmieňovalo vyššie, vlasové oleje majú rôzne množstvá nasýtených a nenasýtených mastných kyselín. To ovplyvňuje veľkosť čiastočiek a týka sa aj pórovitosti. Kľúčom k úspechu je správne zladenie oleja s typom vlasov. Treba tomu venovať pozornosť nie len pri voľbe prírodných olejov. Na pórovitosti vlasov záleží aj vtedy, keď si volíte kozmetiku ako je olejová maska na vlasy, kondicionér alebo olejová zmes.
Oleje pre vlasy s nízkou pórovitosťou
Vlasy s nízkou pórovitosťou majú radi oleje, ktoré obsahujú veľké množstvo nasýtených mastných kyselín. Tie majú menšie čiastočky a ľahšie prenikajú dovnútra vlasov cez ich brnenie. Ba čo viac, vlasy nezaťažujú a zvyčajne na nich nezanechávajú mastnú vrstvu.
Odporúčané oleje: babassu olej, palmový olej, jojobový olej, kokosový olej, arašidový olej, kakaové maslo
Odporúčané produkty:
- Dabur Amla Hair Oil
- Dove Serum-in-Oil
- Dabur Vatika
- Bumble and Bumble Invisible Oil
Oleje pre vlasy so strednou pórovitosťou
Pre vlasy so strednou pórovitosťou sú vhodné oleje so stredne veľkými čiastočkami. Táto vlastnosť je charakteristická pre vlasové oleje s obsahom mononenasýtených mastných kyselín. Tie sa lepšie hodia k vlasom s nadvihnutými kutikulami.
Odporúčané oleje: olivový olej, bambucké maslo, horčičný olej, lieskovcový olej, sezamový olej, mandľový olej, ryžový olej
Odporúčané produkty:
- Dabur Amla Hair Oil
- L’Oreal Mythic Oil, Nourishing Oil
- Dove Serum-in-Oil
- Redken Diamond Oil
- Kerastase Elixir Ultime
- Moroccanoil Treatment
- Alterna Bamboo Kendi Pure Treatment Oil
Oleje pre vlasy s vysokou pórovitosťou
Najväčší výber olejov sa rozhodne týka vlasov s vysokou pórovitosťou. Najvhodnejšie oleje pre tento typ vlasov musia mať veľké množstvo polynenasýtených mastných kyselín, čo znamená, že ich čiastočky musia byť veľké. Len takto dokážu uzatvoriť nadvihnuté vlasové kutikuly.
Odporúčané oleje: ricínový olej, slnečnicový olej, tekvicový olej, olej z pšeničných klíčkov, argánový olej, sezamový olej, ryžový olej
Odporúčané produkty:
- Dabur Amla Hair Oil
- L’Oreal Mythic Oil, Nourishing Oil
- Ojon Rare Blend Oil
- Redken Diamond Oil
- Alterna Bamboo Kendi Dry Oil
- Kemon Actyva Bellessere Oil
- Moroccanoil Treatment